Наявність шкідливих комах виявляють за допомогою ентомологічної експертизи згідно ДСТУ 3354-96 "Карантин рослин. Методи ентомологічної експертизи продуктів запасу". Даний стандарт описує методи ентомологічної експертизи продуктів запасу для встановлення їх фітосанітарного стану при імпортуванні, зберіганні, перевезенні чи експортуванні. Ентомологічна експертиза – аналіз середньої проби об’єктів регулювання (продукції рослинного походження, ґрунту) для встановлення наявності, стану, чисельності та видового складу регульованих шкідливих організмів та інших видів комах і кліщів, з метою запобігання або обмеження будь-якої шкоди внаслідок занесення або поширення шкідливих організмів.
Мікологічна експертиза – методи виявлення та визначення у лабораторних умовах регульованих та інших збудників грибкових захворювань в об’єктах регулювання (будь-яка рослина, ґрунт, продукти та інші організми рослинного походження) з метою запобігання або обмеження будь-якої шкоди внаслідок занесення або поширення шкідливих організмів на території України. Контроль ураженості хворобами здійснюється відповідно до ДСТУ 4180-2003 Методи мікологічної експертизи.
Мікологічна експертиза включає такі методи виявлення та визначення регульованих та інших збудників грибкових захворювань як:- макроскопічний метод- метод центрифугування і мікроскопічного аналізування- метод Г.Н.Дорогіна
Фітогельмінтологічна експертиза - дослідження ґрунту, рослин та інших рослинних матеріалів імпортного та вітчизняного походження, включаючи насіннєвий та садивний матеріал, на наявність або відсутність фітопаразитів (нематод), з визначенням їх видового складу та оформленням відповідної документації. Фітогельмінтологічна експертиза проводиться згідно ДСТУ 7406:2013 "Карантин рослин. Методи фітогельмінтологічної експертизи об'єктів регулювання".
Докладніше
Основні методи виявлення фітопаразитичних нематод:
- лійковий метод Бермана - полягає у виділенні нематод із субстрату у воду та їх осадженні на дно в пробірки або чашки Петрі для збирання, підраховування та ідентифікування. Метод використовують для виділення всіх стадій червоподібних нематод та личинкових стадій цистоутворюючих, галових і несправжніх галових нематод з будь-яких органів рослин (коренів, коренеплодів, бульб, цибулин, листків, стебел), а також з деревини, ґрунту та комах - переносників соснової стовбурової нематоди (Bursaphelenchus xylophilus);
- метод паперових смуг - полягає у відмулюванні та фільтрації наважки ґрунту, внаслідок чого відбувається осадження цист на смужках фільтрувального паперу. Метод застосовують для виділення цист цистоутворюючих нематод з ґрунту.
Бактеріологічна експертиза - методи виявлення та визначення у лабораторних умовах регульованих та інших збудників бактеріальних захворювань в об’єктах регулювання (будь-яка рослина, продукти та інші організми рослинного походження), з метою запобігання їх занесення та поширення на території України. Бактеріологічна експертиза здійснюється згідно з ДСТУ 4709:2006 „Карантин рослин. Методи бактеріологічної експертизи підкарантинних матеріалів”, а також з використанням Діагностичних протоколів ЕРРО PM 7.Основні методи бактеріологічної експертизи, які використовують спеціалісти лабораторії:- анатомічний метод- макроскопічний метод- біологічний метод- люмінесцентний метод- імунофлуоресцентний метод (ІФ)- імуноферментний метод (ІФА)
Здійснюється згідно З ДСТУ 4009-2001 "Методи гербологічної експертизи підкарантинних матеріалів". Метою гербологічної експертизи є визначення фітосанітарного стану рослинної продукції для встановлення наявності, чисельності та видового складу бур’янів. Гербологічній експертизі підлягають такі об'єкти регулювання як: насіннєвий матеріал, зерновий матеріал, посадковий матеріал, гербарії, зразки ґрунту, сіно, солома, рослинна підстилка та інші матеріали.Методи визначення засміченості насінням, плодами й вегетативними органами розмноження карантинних, потенційно небезпечних та інших видів бур'янів у об'єктах регулювання розподіляються на:- візуальний - виявлення засміченості підкарантинних матеріалів зовнішнім оглядом виїмок та середньої проби;- метод просіювання середньої проби через комплекти сит в лабораторії та огляду сходу і проходу з сит після просіювання сипучих матеріалів (зерна, насіння, ґрунту, усі види відходів, рослинні рештки, сміття, пил та інші дрібнодисперсні тверді частинки, які можуть містити шкідливі організми тощо).
Вірусологічна експертиза - виявлення та визначення у лабораторних умовах регульованих та інших збудників вірусних захворювань в об’єктах регулювання, з метою запобігання або обмеження будь-якої шкоди, внаслідок занесення або поширення шкідливих організмів на території України. При проведенні вірусологічної експертизи спеціалісти керуються Діагностичними протоколами ЕРРО PM 7. Для проведення експертизи використовують імуноферментний метод (ІФА).
Для посіву дуже важливо мати насіння з високими посівними якостями та врожайними властивостями. Врожайні властивості насіння - це їхня здатність формувати певну врожайність в конкретних умовах вирощування, оброблення та зберігання. Під посівними якостями розуміють сукупність властивостей і ознак насіння, що характеризують ступінь їх придатності до посіву. Посів насінням з високими посівними та врожайними якостями при виконанні всіх технологічних операцій забезпечує отримання найвищих врожаїв хорошої якості. До показників посівних якостей насіння відноситься чистота, схожість, енергія проростання, маса 1 000 насінин, вирівняність, натура зерна, вологість і відсутність зараженості. Їх визначають шляхом аналізу середнього зразка, взятого з партії насіння, з точним дотриманням правил, встановлених державним стандартом
Докладніше
Здійснюються наступні види експертиз:
Визначення сортової чистоти зразка насіння (чистота та відхід насіння)Мета аналізування – визначання вмісту складників, що становлять партію насіння: основної культури, інших рослин, відходу (домішки), а також поштучне визначення у складі домішки насіння інших рослин, небажаних для насінництва.
Визначення маси 1000 насінинМета аналізування — визначення маси 1000 насінин як одного з важливих показників, що характеризують цінність насіннєвої партії.
Визначення схожості, енергії проростання насінняМета аналізування — встановити кількість насінин (у відсотках), здатних утворювати нормально розвинуті проростки за оптимальних умов пророщування.
Визначення вологості зразка насінняМета аналізування — визначити вміст вільної вологи в насінні. Зберігання посівного матеріалу значною мірою залежить від його вологості. Вологе насіння погано зберігається, швидко зігрівається, псується. Підвищення вологості насіння навіть на 2% порівняно зі стандартними значеннями зменшує його посівні якості.
Фітопатологічний аналізМета аналізування — визначити стан здоров'я насіння у частині його зараженості хворобами, що передаються через насіння. Зараженість насіння хворобами — наявність на поверхні чи всередині або у між насіннєвим просторі життєздатних патогенів, які спричинили або здатні за сприятливих умов спричинити ураження насіння, проростків і рослин, які вегетують, хворобами з характерними симптомами.Ентомологічний аналіз
Мета аналізування — визначити наявність у насіннєвому матеріалі живих шкідників насіння. Заселеним шкідниками вважають насіння, в якому виявлено живих шкідників: яйця, личинки, лялечки, дорослі особини (імаго) в явній і прихованій формах. Заселеність насіння в явній формі визначають за наявності живих шкідників у між насіннєвим просторі, у прихованій — всередині окремих насінин.