Свою роботу карантинна лабораторія почала після 1931 року коли була створена Головна інспекція з карантину рослин Української СРСР.
З 1993 року, з прийняттям Закону України «Про карантин рослин», лабораторія мала назву – Центральна науково-дослідна карантинна лабораторія Головної державної інспекції з карантину рослин України.
У 2010 році в Україні почалося системне реформування, в рамках якого Указом Президента України від 09.12.2010 року №1085/2010 створена Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України.
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України від 29 грудня 2010 року № 876 «Про реорганізацію Головної державної інспекції з карантину рослин України» органи Державної служби з карантину рослин України перетворюються у територіальні органи Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці та скороченням штату працівників.
Пізніше, також Указом Президента України від 13.04.2011 року №464/2011 затверджено Положення про Державну ветеринарну та фітосанітарну службу, до якої перейшли повноваження щодо реалізації державної політики у сферах карантину та захисту рослин.
Центральна фітосанітарна лабораторія створена відповідно до Положення про Державну ветеринарну та фітосанітарну службу України і є державною установою, яка належить до сфери управління Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України.
Під час реорганізації в структуру Державної установи «Центральна фітосанітарна лабораторія» (далі, ЦФЛ) увійшли Центральна науково – дослідна карантинна лабораторія, карантинна лабораторія м. Київ, карантинна лабораторія по Київській області.
В межах своїх повноважень ЦФЛ здійснює:
- проведення фітосанітарної експертизи об’єктів регулювання;
- пропаганду знань з карантину та захисту рослин;
- надання консультацій та участь в складанні огляду розповсюдження карантинних організмів;
- моніторинг та контроль за поширенням регульованих шкідливих організмів.
ЦФЛ також співпрацює з фітосанітарними лабораторіями України, з науковими установами, міжнародними організаціями. Бере участь у проведенні аналізу фітосанітарного ризику та прийняття рішення щодо карантинного значення виявлених організмів, розробці та наданні рекомендацій зі здійснення заходів, спрямованих на їх локалізацію та ліквідацію.
ЦФЛ була атестована Українським державним центром стандартизації та сертифікації “Украгростандартсертифікація” у квітні 2013 року на проведення робіт з визначення фітосанітарного стану рослин і продукції рослинного походження по наступнім видам аналізів: ентомологія, мікологія, бактеріологія, фітогельмінтологія, вірусологія, гербологія. В лабораторії проводиться фітосанітарна експертиза різноманітної імпортної та вітчизняної рослинної продукції. Це, в основному, матеріали, які потребують проведення складного, комплексного аналізу.За результатами експертизи видається висновок фітосанітарної експертизи, в якому зазначаються відповідні заходи та рекомендації щодо подальшого використання об’єктів регулювання.
Спеціалісти лабораторії проходять навчання на курсах підвищення кваліфікації працівників фітосанітарної служби, проводять стажування спеціалістів фітосанітарних лабораторій, беруть активну участь у науково-практичних семінарах, нарадах, конференціях тощо.
Будується нове приміщення лабораторії, що дозволить посилити аналітичну та діагностичну спроможність чинний фітосанітарної лабораторії. Також ведеться підготовка по акредитації лабораторії відповідно до міжнародних вимог та сертифікації згідно зі стандартом ISO/IEC 17025:2006.
Основними завданнями відділу є:
- протягом встановленого терміну дії свідоцтва про технічну компетентність та дії атестата акредитації відповідати критеріям та вимогам чинного законодавства;- забезпечувати роботу щодо приймання та реєстрації зразків для проведення аналізів і випробувань;- здійснювати перевірку кількості, обʼєму, ваги, сортності, правильності та наявності документації на зразки, що надходять на лабораторну експертизу;- забезпечувати правильність оформлення результатів аналізів і випробувань, вести їх облік готувати технічну документацію на роботи, які виконуються лабораторією;
Далі
- оформлювати висновки фітосанітарної експертизи, протоколи про результати досліджень, рахунки, акти тощо;
- складати приймально-здавальну документацію, вести звітність, облік у встановленому порядку;
- своєчасно повідомляти відповідним підрозділам лабораторії про надходження зразків;
- забезпечувати впровадження стандартів та нормативних документів, які регламентують показники якості насіння і садивного матеріалу та методи їх вимірювань;
- дотримуватися встановленого порядку та термінів проведення вимірювань, випробувань;
- розглядати претензії й рекламації за результатами випробувань, які надійшли від замовника;
- забезпечувати умови зберігання проб насіння та садивного матеріалу для проведення вимірювань;
- надавати замовнику можливість знайомитися з умовами проведення вимірювань;
- забезпечувати конфіденційність інформації щодо результатів випробувань продукції.
Основними завданнями відділу є:
- проводить своєчасну та якісну фітосанітарну експертизу рослинної продукції (об’єктів регулювання) імпортного та вітчизняного походження за наступними видами аналізів: • ентомологічна • мікологічна • бактеріологічна • фітогельмінтологічна • гербологічна • вірусологічна- за результатами експертизи видавати висновок фітосанітарної експертизи, в якому визначаються відповідні заходи та рекомендації щодо подальшого використання об’єктів регулювання.
Далі
Відділ атестований на проведення робіт з визначення фітосанітарного стану рослин і продукції рослинного походження
Всі провідні фахівці відділу мають вищу агрономічну чи біологічну освіту. Працівники постійно підвищують рівень своїх знань, проходять курси з підвищення кваліфікації. Відділ повністю забезпечений необхідним обладнанням для проведення експертиз.
Основними завданнями відділу є:
- виконання комплексу заходів, що спрямовані на охорону території Херсонської області від занесення та інтродукції регульованих шкідливих організмів;- проведення огляду, відбір зразків, обстеження продуктів рослинного походження та інших об’єктів регулювання;- здійснення обстежень місць збереження та перероблювання продукції рослинного походження щодо зараженості шкідливими організмами, надання рекомендацій з їх знезараження, а також із проведення профілактичних та винищувальних заходів у сільськогосподарських підприємствах, фермерських та інших господарствах незалежно від їх власності;
Далі
- кваліфіковане своєчасне визначення шкідливих організмів;
- участь у проведенні аналізу ризику шкодочинності та визначення карантинного значення виявлених шкідливих організмів, розробка та надання рекомендацій зі здійснення заходів, спрямованих на їх локалізацію та ліквідацію;
- участь у реалізації науково-технічної, технологічної та інноваційної політики, науково-технічних досягнень та передового досвіду, розвитку міжнародного співробітництва з питань карантину та захисту рослин в межах компетенції.
Основними завданнями відділу є:
- визначення сортової чистоти насіння- визначення маси 1000 насінин- визначення схожості, енергії проростання насіння- визначення вологості насіння- фітопатологічний та ентомологічний аналіз зерна (ураженість хворобами та заселеність шкідниками).
Далі
Наші фахівці здійснюють комплекс заходів по ефективному використанню в лабораторній роботі наукового і виробничого потенціалу, для визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу. Беруть участь у розробці проєктів державних стандартів на посівні якості насіння і товарні якості садивного матеріалу, методів їх визначення, документів про якість, методичних вказівок, інструкцій, іншої нормативно-технічної документації. Підготовлюють інформаційно-аналітичні матеріали щодо формування, розвитку і реалізації внутрішньої та зовнішньої діяльності відділу. Виконують роботи із впровадження національних і галузевих стандартів та інших нормативних документів з метрологією. А також беруть участь у проведенні семінарів, тренінгів, конференцій згідно з направленням спеціалізації відділу.
Основними завданнями відділу є:
- ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності лабораторії та складення звітності- відображення у документах у повному обсязі перевіреної інформації про господарські операції та результати діяльності, необхідної для оперативного управління бюджетними призначеннями та фінансовими й матеріальними (нематеріальними) ресурсами- забезпечення дотримання бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов'язань, своєчасного подання їх на реєстрацію, здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов'язань, у повному обсязі правдиве відображення операцій у бухгалтерському обліку та звітності- забезпечення контролю за наявністю і рухом майна, використанням ресурсів відповідно до затверджених нормативів і кошторисів- запобігання виникненню негативних явищ у фінансово-господарській діяльності
Гуменна Марія Йосипівна
Буряк Валентин Анатолійович